Lean 5S haltuun etäkoulutus
Kuvaus
Epäjärjestys tuotanto- tai toimistotyössä on tyypillinen työn tuottavuutta haittaava tekijä. Tavaroiden, tiedon ja työvälineiden epäjärjestys johtuu usein yhdessä sovittujen järjestyssääntöjen puuttumisesta. Usein työpisteillä toteutetaankin suursiivouksia säännöllisin väliajoin, mutta tuloksista ei saada pysyviä.
Miten työtilat ja ympäristö sitten saataisiin pysymään koko ajan siistinä, tehokkaana ja turvallisena?
Ratkaisu on lean-filosofiaan kuuluvan 5S-menetelmän käyttöönotto. 5S-menetelmä sopii käytettäväksi lähes missä tahansa työympäristöissä. Usein 5S onkin ensimmäinen askel kohti tuottavampaa toimintaa, korkeampaa työtyytyväisyyttä sekä parempaa työturvallisuutta.
Koulutus on erittäin käytännönläheinen!
KOHDERYHMÄ:
Sopii koko henkilöstölle, etenkin esimiehille ja toiminnan kehittäjille.
HYÖDYT:
•Työtyytyväisyys kasvaa
•Tuottavuus kasvaa
•Laatu paranee
•Sairaspoissaolot vähenevät
•Henkilöstön sitoutuneisuus yritykseen kasvaa
• Asiakastyytyväisyys kasvaa
Ohjelma
Ohjelma:
Klo 8:00 Harjoitus 1, työn vakiointi
5S perusteet
Harjoitus 2
Miten 5S toteutetaan
5S käytännön yritysesimerkkejä
Klo 11:30 Koulutuksen yhteenveto. Aika kysymyksille ja keskustelulle
Peruutusehdot
Ilmoittautuminen on sitova. Mikäli ilmoittautuja ei pääse kurssille, voi hänen sijastaan tulla toinen henkilö. Mikäli ilmoittautumisen peruutus tehdään vähemmän kuin 14 päivää ennen kurssin alkua, veloitamme toimisto- ja varauskuluina 50% kurssimaksusta. Mikäli ilmoittautunut jää saapumatta kurssille ilman peruutusilmoitusta, veloitamme koko osallistumismaksun. Kurssimateriaalin toimittamisesta oppilaalle peruuntumistapauksessa veloitamme lisäksi 100 EUR. Peruutusmaksut veloitetaan myös sairastapauksissa.

Lean Thinking Oy
Etäkoulutus

